Dofinansowania
Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) 2025 – Rozwój w zasięgu ręki
Wiemy już nieco o tym, jak w 2025 roku będą wyglądały kwestie związane z dofinansowaniami KFS. Krajowy Fundusz Szkoleniowy dedykowany jest rozwojowi przedsiębiorców i ich pracowników. Dzięki tej formie dofinansowania szanse na szkolenia i rozwój kompetencji zyskują co roku setki tysięcy osób.
W 2025 roku Fundusz Pracy przewiduje jeszcze większy budżet, niż w 2024 i latach poprzednich. Świadczy to o ogromnej popularności wsparcia z KFS. Co oznacza to dla pracodawców i pracowników? Przede wszystkim większe możliwości pozyskania dofinansowania oraz korzystniejsze warunki dla tych, którzy będą składać wnioski o dofinansowanie szkoleń w ramach KFS.
W 2025 roku 419,591 mln złotych na KFS
Zwiększona pula środków z Funduszu Pracy pozwoli na wsparcie dofinansowaniami i szkoleniami jeszcze większą liczbę pracodawców i pracowników. Dofinansowanie KFS cieszy się coraz większą popularnością.
Wnioski przyjmują urzędy pracy na terenie całego kraju a środki rozdzielane są w ramach limitu podstawowego oraz rezerwy. Nabory wniosków trwają cały rok, co daje pracodawcom i pracownikom możliwość regularnego szkolenia się i podnoszenia kompetencji
Krajowy Fundusz Szkoleniowy: dofinansowanie na szkolenia
Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) jest bardzo ważnym wsparciem dla polskich pracodawców. Mogą oni pozyskać środki na rozwój kompetencji własnych i wszystkich swoich pracowników. Jest to jedna z tych opcji, które dają szansę na podniesienie kwalifikacji, zdobycie wiedzy i rozwój w różnych zawodach.
Dzięki takiemu wsparciu pracodawcy inwestują pozyskany budżet szkoleniowy w swoich pracowników i rozwój firmy przyczyniając się tym samym do poprawy sytuacji na regionalnym i ogólnopolskim rynku pracy.
Priorytety wydatkowania środków KFS ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
- Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
- Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
- Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
- Rozwój umiejętności cyfrowych. 9) Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS wynikające z decyzji Rady Rynku Pracy
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50 roku życia.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach, które powiatowe urzędy pracy określą na podstawie wybranych przez siebie dokumentów strategicznych, analiz czy planów rozwoju jako istotne dla danego powiatu czy województwa.
Co daje KFS – dlaczego warto sięgnąć po to wsparcie
- To prosta droga do rozwoju i podniesienie konkurencyjności Twojej firmy.
Korzystając ze wsparcia KFS podnosisz kompetencje swoich pracowników. Na profesjonalne szkolenia podnoszące kwalifikacje i uzupełniające wiedzę zyskują szansę osoby, które nigdy ich nie miały. - Adaptacja do zmian na rynku pracy
Dzięki dofinansowanym szkoleniom jako pracodawca zwiększasz elastyczność swoich pracowników do wykonywania różnych zadań. Wiemy jak trudno jest o odpowiednio wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy. Z pomocą KFS możesz zainwestować w rozwój oraz zyskać fundusze na przykład na zmianę kompetencji swoich pracowników, tym samym pomóc im dostosować się do wymagań współczesnego rynku pracy i planów swojej działalności. - Duża szansa pozyskania środków na szkolenia
Wsparcie KFS jest jednym z najczęściej oferowanych przez Fundusz Pracy. Łatwo po nie sięgnąć ze względu na fakt, że dysponują nim Urzędy Pracy we wszystkich miastach powiatowych w Polsce. Ponadto fakt, że na 2024 rok zwiększono pulę środków na dofinansowanie KFS, jest dowodem tego, że dofinansowanie działa – jest skuteczne i cieszy się popularnością. Warto wybrać doświadczoną firmę szkoleniową, która wesprze w całym procesie – od rozpisania wniosku poprzez zrealizowanie szkolenia po przygotowanie rozliczenia.
Jakie szkolenia można zrealizować w ramach KFS z firmą Krawat i Muszka?
Dofinansowanie jest przeznaczone na podniesienie kompetencji Pracowników oraz rozwój, w związku z tym Pracodawca może wnioskować o środki na każde szkolenie, które wspomoże go w rozwoju oraz podniesie kompetencje pracowników.
WAŻNE! Środki KFS są dofinansowaniem nie refundacją – oznacza to, że Przedsiębiorca nie musi angażować własnych finansów, płatność następuje po otrzymaniu środków z Urzędu Pracy. Rozliczenie umowy z Urzędem Pracy następuje po zakończonych szkoleniach.
Dlaczego warto zdecydować się na współpracę z nami?
- doradzamy i wspieramy naszych klientów w pozyskaniu środków w ramach KFS
- mamy bogatą ofertę szkoleń dla firm, hoteli i restauracji – zapewniamy kompleksową obsługę
- oferujemy szkolenia z górnej półki o różnych stopniach zaawansowania
- jako jedyni mamy doskonałą, uzupełniającą się kadrę trenerów
- wspieramy w rozwoju przedsiębiorców i budowaniu efektywnych zespołów.
Jak działamy?
Jeżeli chcesz skorzystać z dofinansowania KFS, zachęcamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy w zweryfikowaniu możliwości wnioskowania. Nie warto zwlekać – bądź pierwszym, który skorzysta z rozwoju przy wsparciu KFS w 2024 roku.
Chcę pozyskać dofinansowanie dla swojej firmy
Porównanie BUR i KFS
Baza Usług Rozwojowych (BUR) | Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) |
---|---|
Dofinansowanie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) | Dofinansowanie z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii poprzez Powiatowe Urzędy Pracy |
Wsparcie jest skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorców | Wsparcie jest skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorców |
Poziom finansowania:
| Poziom finansowania:
|
Dofinansowanie wybranych szkoleń oraz usług doradczych wybranych poprzez Bazę Usług Rozwojowych | Dofinansowanie wybranych szkoleń dla pracowników i właścicieli wpisujących się w jeden z ośmiu priorytetów. |
Miejsce składania wniosków: odpowiedni Operator w regionie (elektronicznie i/lub osobiście) | Miejsce składania wniosków: Powiatowy Urząd Pracy właściwy dla miejsca rejestracji lub prowadzenia działalności (elektronicznie i/lub papierowo) |
Forma dofinansowania: refundacja – Operator zwraca środki zgodnie z poziomem finansowania | Forma dofinansowania: dotacja płatna z Urzędu po wykonanej usłudze |
Jak pozyskać dofinansowanie?
| Jak pozyskać dofinansowanie?
|
https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/ | https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/krajowy-fundusz-szkoleniowy |