Etykieta towarzyska

Czy można odmówić bycia matką/ojcem chrzestnym?

zdjęcie chrzest

Dla większości osób prośba o bycie rodzicem chrzestnym to ogromne wyróżnienie. Dla niektórych jednak, tego typu zaproszenie okazuje się być kłopotliwe i niezręczne, tym bardziej, gdy z taką propozycją występują dalsi znajomi.

Czy wypada w takich sytuacjach w ogóle nam odmówić?

Konserwatywny savoir-vivre i dawne obyczaje mówią, że nie wypada odmówić bycia rodzicem chrzestnym. W przeszłości, nawet gdy ktoś dłuższą chwilę się wahał, ostatecznie się zgadzał, nie wspominając oczywiście przyszłym rodzicom o swoich wątpliwościach.

Dzisiaj jednak savoir-vivre jest bardziej elastyczny w tej kwestii. Można odmówić, ale w dobrym tonie będzie podanie powodu swojej decyzji. Tym bardziej, gdy odmawiamy bliskiej rodzinie czy przyjaciołom, zróbmy to tak, aby nie sprawdzić im przykrości. Na pewno zrozumiałym argumentem będzie fakt, iż posiadamy już kilku chrzestniaków lub mieszkamy w drugiej części kraju lub za granicą. W końcu bycie rodzicem chrzestnym to niezwykle ważna rola i nie ogranicza się jedynie do uczestnictwa w nabożeństwie Chrztu Świętego i odwiedzinach kilka razy w roku lub (co najgorzej) wysyłania jedynie prezentów na odległość.

Zadaniem chrzestnych jest przede wszystkim pomaganie rodzicom w wychowaniu dziecka, również tym religijnym. Jeżeli jesteśmy osobami niewierzącymi i nieprzyjmującymi sakramentów, możemy odmówić. Taki argument rodzice w pierwszej kolejności powinni zrozumieć. Pamiętajmy także, aby nic nie robić wbrew sobie – nie będzie nic złego w odmowie, jeżeli nie czujemy się na siłach ze względów finansowych.

Odmawiając jednak, zawsze pamiętajmy, aby podziękować za niewątpliwe zaufanie i wyróżnienie.

A jak powinni zachować się rodzice, którym odmówiono?

Jeżeli to nam odmówiono, pomimo przykrości, która niewątpliwie się pojawi, powinniśmy zrozumieć postanowienie danej osoby. Absolutnie nie wypada ponownie nalegać i tym samym wymuszać zmianę decyzji. Obrażanie się czy ‘ciche dni’ również nie będą oznaką dobrego wychowania.

Przy wyborze rodziców chrzestnych radzimy, aby nie sugerować się jedynie zasobnością portfela danych osób, lecz przede wszystkim stopniem zażyłości i relacjami jakie nas z nim łączą. Mamy wtedy gwarancję, że wybór w długofalowej perspektywie okaże się właściwy.


Powrót