Etykieta towarzyska

Świąteczny savoir-vivre

„Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta” – słychać w telewizji kultową już reklamę coca-coli, przypominającą o zbliżających się wydarzeniach. Trwa zatem maraton ostatnich zakupów, wigilijnych, firmowych spotkań i świątecznych porządków.

Święta to czas, w którym spotykamy się w rodzinnym gronie i zapraszamy do siebie bliskie naszemu sercu osoby. Te wyjątkowe momenty, wymagają również wyjątkowej oprawy. I chociaż w Świętach najważniejszy jest aspekt religijny i serdeczna atmosfera, warto pomyśleć i przypomnieć sobie o zasadach savoir-vivre, aby nie popełnić gafy zasadzając przy wigilijnym stole.

Goście, goście

To właśnie w naszej kulturze w zwyczaju jest szczególne dbanie o gościa. I o ile przyjmując w domu bliskich znajomych, możemy pozwolić sobie na pominięcie niektórych zasad savoir-vivre, o tyle w przypadku przyjęć i uroczystości takich jak Boże Narodzenie jest to niedopuszczalne.

Gospodarz powinien gości powitać osobiście i pomóc przy zdjęciu odzieży wierzchniej. Przed wskazaniem miejsca przy stole, w dobrym tonie jest zaproponowanie skorzystania z łazienki, gdzie goście mogą umyć ręce i skontrolować swój wyglądać, tym bardziej po dłużej podróży.

Przy świątecznym stole

Rozmieszczenie gości przy stole nie powinno być przypadkowe. Pamiętajmy, że obowiązuje tak zwany porządek pierwszeństwa, który wyznacza kolejność zajmowania miejsc. Na szczycie stołu naprzeciwko siebie powinni zasiadać gospodarze. Po prawej stronie gospodarza najstarsza kobieta w rodzinie lub gość honorowy. Najważniejszy mężczyzna – analogicznie przy gospodyni. Małżeństwa nie powinny siedzieć obok siebie, tylko naprzeciwko. Ramię w ramię siedzą za to narzeczeni.

Składanie życzeń powinna rozpocząć osoba najstarsza w rodzinie. Potem to my zwracamy się z życzeniami do dziadków, rodziców, rodzeństwa i dzieci. Zgodnie z zasadami hierarchii obowiązującymi w życiu towarzyskim. Starajmy się urozmaicać życzenia i potraktować je indywidualnie – winszowanie wszystkim dokładnie tego samego, nie będzie dobrze wyglądało.

Śpiewanie kolęd to (oprócz jedzenia) najprzyjemniejsza świąteczna tradycja. Kiedy najlepiej rozpocząć kolędowanie? Moment idealny to chwila po deserze, bo przecież nie przystoi śpiewać podczas jedzenia. Oczywiście podczas kolacji wigilijnej, kolędy mogą lecieć w tle, umilając tym samym spożywanie posiłków. Tak, tak – kolędy, a nie telewizor.

Strój

Wyjątkowe, świąteczne dni należy podkreślić odpowiednim ubiorem. Nasz strój zatem nie powinien być przypadkowy. Panowie powinni założyć eleganckie koszule i wyjściowe spodnie – garnitur nie jest wymagany. Panie nakładają na siebie równie odświętne kreacje. Jednak błyszczące sukienki nie będą tu na miejscu. Pamiętajmy, że elegancja zachwyca… w swojej prostocie.

W Polsce panuje powszechny zwyczaj zdejmowania butów, gdy przychodzimy do kogoś w gości. Jednak nie jest on zgodny z zasadami savoir-vivre. Aby zachować świąteczny dress code, udając się do rodziny na wigilijną wieczerzę lub świąteczny obiad, najlepiej zabrać z sobą eleganckie obuwie zmienne dopasowane do naszego stroju.

Jak dobrać prezent?

Wielu z nas ma problem co podarować bliskim pod choinkę. Prezent zawsze powinien być dostosowany do wieku, osobowości, naszych relacji z drugą osobą lub nawiązywać do zainteresowań i pasji obdarowanego.

W środowisku zawodowym zawsze stawiajmy na prezenty eleganckie i na poziomie. Gdy nie znamy zbyt dobrze osoby, której mamy wręczyć podarunek, lepiej nie ryzykować i nie eksperymentować. W takiej sytuacji zawsze najlepiej sprawdzą się prezenty standardowe i klasyczne np. etui czy długopis.

Najbezpieczniejszymi prezentami bez względu na to czy mówimy o relacjach towarzyskich, czy biznesowych to te, które nie budzą żadnych podtekstów i co najważniejsze nie wywołują poczucia zobowiązania.

Opakowanie

Nie zapominajmy o opakowaniu prezentu, które jest równie istotne jak sam upominek. Świadczy ono o nas samych – o naszym poczuciu estetyki i staranności, i przede wszystkim jest oznaką szacunku do drugiej osoby. Nigdy też nie zostawiajmy ceny na prezencie. Jeśli mamy wątpliwość, czy prezent (w przypadku ubrań) jest w dobrym rozmiarze i chcemy zostawić możliwość wymiany produktu, powinniśmy zamazać cenę markerem.

Co zrobić z otrzymanym prezentem?

Przyjmując prezent, powinniśmy za niego podziękować, niezależnie od tego czy nam się podoba, czy też nie okazał się trafionym wyborem. Nie musimy rozpływać się w pochwałach na jego temat (tym bardziej w tej drugiej sytuacji) – zwykłe dziękuję i życzliwy uśmiech wystarczą. Pamiętajmy, aby upominek zawsze odpakować od razu przy ofiarodawcy, nigdy nie odkładamy nierozpakowanego prezentu na bok.


Powrót