Lekcja stylu

Jak dobrać rajstopy?

Grubość (DEN)

Skrót DEN oznacza gęstość splotu włókien, czyli grubość rajstop. Tutaj zasada jest prosta – im cieńsze, tym bardziej eleganckie. Za najbardziej uniwersalną uznaje się grubość 15-20 DEN.

Kolor

Sprawdzonym sposobem jest postawienie na naturalność. Warto mieć w swojej szafie kilka odcieni i grubości rajstop cielistych (beżowych, naturalnych), które pasują do każdej stylizacji o każdej porze roku. Latem należy zakładać wyłącznie rajstopy właśnie w takich naturalnych odcieniach. Na chłodniejsze pory roku, do stylizacji z grubszych tkanin, można dobierać rajstopy czarne i grafitowe. Jeśli chodzi o inne kolory, takie jak np. zielony lub żółty, szafa eleganckiej kobiety z całą pewnością… może się bez nich obejść.

Stroje

Należy przyjąć ogólną zasadę, że do jasnych i delikatnych stylizacji (np. zwiewnych spódnic) zakładamy cienkie i jasnobeżowe rajstopy. Do strojów z grubszych tkanin dobieramy grubsze i ewentualnie ciemniejsze rajstopy.

Buty

Rajstopy nie mogą być ciemniejsze niż buty. Jeżeli chcemy optycznie wydłużyć sylwetkę, zdecydujmy się na szpilki w kolorze cielistym, jak najbardziej zbliżonym do koloru rajstop. I najważniejsza zasada: jeżeli ubieramy rajstopy zawsze zakładamy do nich pełne buty! Jedną z największych modowych wpadek jest zakładanie rajstop do butów z odkrytymi palcami lub piętą.

Na co dzień

Do pracy, na spotkanie biznesowe, a nawet biznesową kolację wybierajmy cieliste, nie połyskujące rajstopy o grubości 15-20 DEN. Latem można sięgnąć, co prawda, po najcieńsze rajstopy, czyli 6-8 DEN, jednak mogą one dawać wrażenie „nagości” i zazwyczaj służą nam jednorazowo. W chłodniejsze dni można zdecydować się na cieplejsze rajstopy 40 DEN.

Wieczorne wyjście

Sprawdzonym rozwiązaniem będą cieliste rajstopy 15 lub 6-8 DEN z połyskiem. Pamiętajmy jednak, że pogrubiają one optycznie nogi, więc jeżeli chcemy uniknąć takiego efektu, pozostańmy przy neutralnych rajstopach bez połysku. Pamiętajmy, że do eleganckich wieczorowych sukienek nie należy zakładać rajstop grubszych niż 15 DEN. Jeśli natomiast fason sukienki jest prosty i nie jest ona bardzo wytworna można eksperymentować z grubszymi.

Latem

Klasyczny biznesowy dress code wymaga od Pań zakładania rajstop do spódnicy zawsze, nawet latem. W klimatyzowanych biurach nie jest to uciążliwe. Jeżeli jednak trudno znosimy upały, warto zaopatrzyć się w pończochy samonośne, które dadzą nam nieco większe poczucie komfortu w gorące dni. Można też sięgnąć po tzw. rajstopy w sprayu, ale powinnyśmy przetestować je w domu, ponieważ mogą one brudzić ubrania, a ponadto ścierać się a nawet „spływać”, co w efekcie daje bardzo nieestetyczne smugi.

Wzorki i ażury

Rajstopy wzorzyste, ażurowe i z grubych dzianin nie należą do eleganckich. Mogą jednak stanowić ciekawe uzupełnienie innych stylizacji, np. dzianinowe rajstopy świetnie komponują się z ciepłą sukienką i wysokimi kozakami – taka stylizacja jest wygodna i jednocześnie kobieca, bardzo odpowiednia np. na zimowe weekendy.


Powrót