Lekcja stylu

Sztuka noszenia krawata

Krawaty są wyrazem charakteru i osobowości mężczyzny. To również ten element garderoby, który natychmiast pokazuje znajomość zasad rządzących klasyczną męską elegancją. Aby uniknąć ‘krawacianego’ faux-pas warto pamiętać o najważniejszych maksymach.

sztukakrawataZ czego krawat?

Dobrej jakości krawat powinien wykonany być z jedwabiu. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na wnętrze – również jedwabne spowoduje, że krawat będzie się łatwo wiązał i długo dobrze wyglądał. Kupując krawat najlepiej go sprawdzić – chwycić za węższy koniec i zobaczyć czy krawat wisi – jeżeli będzie się skręcał, nawet nieznacznie – należy go oddać. Taki krawat nigdy się nie będzie dobrze układał.

Jak długi i jak szeroki?

Długość krawata jest pozornie stała – krawat powinien sięgać do połowy klamry od paska spodni. Oczywiście węższy koniec powinien być nieco krótszy. WAŻNE – nigdy nie wkładamy go do spodni lub pod koszulę, ponieważ wygląda to nieelegancko.

Kolor, wzór:

Na ogół krawat powinien być ciemniejszy od koszuli. Jeżeli wybieramy koszulę w paski to lepiej unikać bardzo wzorzystych krawatów, wybieramy wtedy jednokolorowy ‘zwis’ w myśl zasadzie ‘co za dużo to niezdrowo’. Praca w banku i biurze, przedstawiciel handlowy – jeżeli chcemy wytworzyć większy dystans stosujemy kontrastowe dobranie krawata do koszuli np. biała koszula i  czerwony krawat. Wyjście na urodziny, spotkanie rodzinne – wybieramy zestawienie mniej kontrastowe, stonowane kolory.

Dbałość o krawaty:

Nie należy nosić krawata dłużej niż przez jeden dzień. Krawat powinien odpocząć, zanim będzie ponownie założony. Jeżeli założymy ten sam krawat dwa dni pod rząd będzie źle wyglądał. Krawat, aby mógł wrócić do pierwotnego kształtu, powinien być rozwiązany krok po kroku tak, jak był zawiązywany. Krawatów się nie pierze i nawet nie czyści. Jeżeli zdarzy się plama, najlepiej wybawić ją samemu odpowiednim do tego środkiem chemicznym, używając do tego materiału z wąskiej końcówki krawata.


Powrót