Sztuka wystąpień publicznych

Miejsce: Katowice
Termin: 22 stycznia
Cena regularna: 990 zł
Cena promocyjna: 990 zł 590 zł
Prowadzący: Piotr Cielecki


Szczegóły programu:

1. Ćwiczenie zapoznawcze – podobieństwa i różnice

Uczestnicy podzieleni na podzespoły wezmą udział w ćwiczeniu wzmacniającym wymianę informacji na swój temat. Korzystając ze wzoru graficznego będą poproszeni do znalezienia wspólnego mianownika między sobą, oraz różnic pomiędzy poszczególnym członkami zespołów. 

Powstała w ten sposób mapa odrębności i podobieństw będzie prezentowana w krótkiej formie na forum. Aktywność z jednej strony zwiększy energię w grupie, gotowość i motywację do kolejnych wyzwań, z drugiej zbuduje otwartą atmosferę pozwalającą bez niepotrzebnego skrępowania mówić zarówno o swoich słabościach, jak i mocnych stronach. 

2. Opowiedz mi swoją historię

Uczestnicy pracują w 5-10 osobowych zespołach, w których indywidualnie przygotowują minutową prezentację (dowolny temat, może ona dotyczyć pracy, hobby, czy poprzednich wakacji). Następnie prezentują ją na forum, a całość zostaje uwieczniona na wideo. Pod koniec warsztatu, uczestnicy zostaną poproszeni o ponowne wykonanie tego samego zadania, uwzględniając wszystkie umiejętności i narzędzia, które zdobędą. 

3. BHP mówcy

Uczestnicy poznają podstawowy zestaw zasad pomagający zadbać o ich dobre samopoczucie podczas wystąpień scenicznych. Ponieważ ekspozycja społeczna i przemawianie na forum w wielu przypadkach wiąże się ze znacznym stresem, wprowadzone zostaną techniki oddechowe i wizualizacyjne, które w znacznym stopniu pomogą zredukować napięcie, zapanować nad ciałem i uzyskać dostęp do potrzebnej w danej sytuacji wiedzy.  

4. ABC mówcy, czyli co robić, aby nas słuchano

Ten moduł obejmuje pracę nad podstawowymi umiejętnościami przydającymi się podczas występów przed publicznością. Uczestnicy poznają morfologię sceny, dowiadują się jak pracować z linią czasu, jak zakotwiczać pozytywne i negatywne emocje w różnych punktach sceny, jak poprawnie gestykulować i pracować z własnym ciałem. 

Ponadto zagłębiają się podstawy psychologii kolorów, która pomoże im bardziej świadomie dobierać stroje i dodatki w zależności od okoliczności i typu publiki. 

5. Myślenie lateralne

Moduł ten składa się z serii gier umysłowych, podczas których uczestnicy występując na forum, rozwijają jednocześnie umiejętność nielinearnego myślenia, wychodzącego poza powszechne schematy. 

Mówcy występujący na różnych scenach, muszą liczyć się z niespodziewanymi reakcjami publiczności, trudnymi pytaniami i  nagłymi „zwrotami akcji” podyktowanymi awarią sprzętu, niedyspozycją słuchaczy, czy innymi wypadkami losowymi.  W takich sytuacjach ważne jest szybkie i zdecydowane reagowanie, aby publiczność cały czas miała poczucie, że mówca panuje nad sytuacją. 

6. Poligon trudnych sytuacji

Co robić, kiedy ktoś z publiki ewidentnie nie chce współpracować z mówcą?  Praca z tak zwanymi „trudnymi uczestnikami” jest jedną z podstawowych kompetencji mówcy. Ich opór może być bierny, lub czynny. W tym drugim przypadku mogą oni wręcz próbować zakłócić przebieg wystąpienia, obniżyć autorytet prelegenta, lub po prostu się popisać. Historia zna również przypadki, w których na sali pojawiali się delikwenci pod wpływem alkoholu, usiłujący zamienić prelekcję w kółko dyskusyjne z nimi w roli ciekawego człowieka. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio zareagować w każdej z tych sytuacji. Trudnym uczestnikiem należy bowiem zająć się umiejętnie, nie wzbudzając z nim agresji, transformującej w jeszcze większy opór i nie dopuszczając do tego, aby publiczność wzięła go w obronę. 

Moduł ten poświęcony jest właśnie opanowaniu takich użytecznych technik. 

7. Storytelling w praktyce

W czasach, gdy rynki zalane są powodzią podobnych dóbr, ludzie coraz rzadziej kierują się podczas zakupów jedynie korzyściami, związanymi z funkcjonalnością produktów. Każdy telefon pozwoli Ci dzwonić, sprawdzić maila i korzystać z mediów społecznościowych, a każdy jogurt naturalny ma z grubsza podobny smak i wartości odżywcze. Dlatego ludzie coraz częściej kupują opowieść o produkcie.  Historię o tym, że jajka pochodzą od szczęśliwych kur, a liście herbaty, którą piją zbiera się tylko raz w miesiącu, w nocy, przy pełni księżyca. Dlatego storytelling staje się jednym z podstawowych narzędzi pracy mówcy, znacznie podnoszącym prawdopodobieństwo, że nasza mowa zostanie nie tylko zrozumiana, ale na długo zapadnie w pamięć słuchaczy. 

8. Skrypty narracyjne i wzorce lingwistyczne

Okazuje się, że nie samą treścią żyje człowiek… Liczy się również forma opowieści i bardzo często to ona decyduje o tym, że jednych historii słuchamy z zapartym tchem, a podczas innych po 5 minutach z trudem ukrywamy ziewanie. 

Uczestnicy poznają podstawowe skrypty narracyjne, pozwalające im w łatwy i szybki sposób wyróżnić się na tle innych prelegentów i przykuć uwagę publiczności. Wzmacniając je odpowiednio dobranymi metaforami otrzymają silną  i skutecznie działającą mieszankę która na długo zapadnie w pamięć słuchaczy. 

No i w skrócie czego będą się uczyć uczestnicy warsztatu:

 • Perswazyjna gestykulacja
 • Wzorce lingwistyczne i skrypty narracyjne 
 • Ćwiczenia dykcji ułatwiające budowanie krzywej emocji. 
 • Warunki porywającego wystąpienia, prezentacji. 
 • Budowanie odpowiedzialności i pewności siebie. 
 • Wygodne dla mówcy ułożenie sali. 
 • Właściwy wygląd zewnętrzny. 
 • Eliminowanie trudnych uczestników. 
 • Sprawdzone sposoby pozbywania się tremy.
 • Nagranie własnej wideoprezentacji 
 • Trening, trening, trening

Jesteś zainteresowany ofertą? Wyślij do nas zapytanie

Wyrażam dobrowolną zgodę na otrzymywanie od Krawat i Muszka Małgorzata Kopczyk (ul. Gliwicka 35, 42-600 Tarnowskie Góry) informacji handlowych drogą elektroniczną, w tym wysyłki newslettera, na podany przeze mnie adres poczty elektronicznej zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1219 ze zm.). Niniejszym oświadczam, że zapoznałam/zapoznałem się z Polityką prywatności.

Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych w celach marketingowych i handlowych dotyczących oferty Krawat i Muszka Małgorzata Kopczyk (ul. Gliwicka 35, 42-600 Tarnowskie Góry) i chcę być informowany telefonicznie o promocjach i ofertach specjalnych (w tym poprzez otrzymywanie wiadomości SMS, MMS) zgodnie z ustawą z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1907 ze zm.). Niniejszym oświadczam, że zapoznałam/zapoznałem się z Polityką prywatności.